Özel Ders Almanın Kolay Yolu

  • Kayıt Ol
  • Giriş Yap
Boks Sporuna Başlamak İçin 7 Sebep - Blog - eğitmenkampı

Boks Sporuna Başlamak İçin 7 Sebep

blog
  • 10 Ocak
  • 2020
  • Yönetici Tarafından
  • (0) Yorum

Dövüş Sporları çoğu kişi tarafından şiddet sporu olarak tanımlansa da içerisine giren herkesi büyülemeyi başarmış bir sihir olarak karşımıza çıkar. Dışarıdan korkutucu görünen bir şeye korkusuzca atıldığımız herhangi bir alanda da aynı şey geçerli değil midir zaten? Hayatın bir kanunudur bu. Dövüş sporları da bu kanunun sekteye uğramadığı bir alandır aslında. Bu yollardan geçmiş biri olarak belirtiyorum ki ilk boksa başlamaya karar verdiğimde bunun delilik olduğunu düşünmüştüm ancak korkularımla yüzleşmekte kararlıydım. Hemen ekipmanlarımı satın aldım ve grup antrenmanlarına katılmaya başladım. Daha sonra radikal bir kararla bir anda hocamdan beni biriyle eşleştirip dövüştürmesini istedim. Bunu henüz tecrübesiz olduğum için kabul etmedi ancak benim ısrarım üzerine tecrübeli biriyle beni ringe çıkaracağını söyledi. İlk defa ringe çıktığımda bacaklarım titriyordu ve güzel de bir dayak yemiştim. İşin en sonunda ise haftada en az 2 kez dövüşmezse rahat edemeyen bir manyağa dönüşmüştüm ve işin garip kısmı hayatımdan çok daha memnun ve mutluydum artık. Şimdi size bu mutluluğun sebeplerini 7 maddeyle açıklayacağım.

 

1 - Olağanüstü Kalori Yakımı

Şu ana kadar yaptığınız bütün uzun süreli sıkıcı kardiyo antremanlarını düşünün. Gerek ringde gerekse antreman esnasında yakılan kalori o antremanlardan çok daha fazla. Adeta bir HIIT(high intesity interval training) antremanının içerisine sizi oyunda tutacak eğlenceli bir dövüş oyunu ekleniyor boksta. Bir saatlik son derece keyifli bir antreman sonrasında ortalama 600 kalori yakmak işten bile değil üstelik. Ayrıca büyüme hormonu salgılanması sayesinde kas kütleniz artarken , dinlenme anında da vücudunuz daha fazla kalori yakıyor. Boksta devamlılık gösterecek olursanız gücün yanında çeviklik, koordinasyon ve mukavemet de kazanıyorsunuz. Ve son olarak herkesin merak ettiği sorunun cevabı; evet boks zayıflatıyor.

2 - Yüksek Özgüven Seviyesi

İnsanın kendini tanımasını sağlıyor. Başkasının yumruğunu yemeden önce kendini balyoz sanıyorsun. Vücudunu, gücünü ve en önemlisi zihnini nasıl kontrol edeceğini öğreniyorsun. Boks sadece dövüşmeyi değil, kendinizi korumayı da yumruk yiye yiye size öğretiyor. Boks tezat anlamlar çağrıştırsa da insanı gerçekten sakinleştiriyor. Gerçek bir boksör ona saldırmadıkları sürece sokakta kavga etmez, çünkü nasıl zarar vereceğini bilir. Sabır ve sükunet kazanırken, konsantrasyon problemine de çözüm oluyor. Dediğimiz gibi boks sadece fiziksel bir aktivite değil, her daim açık bir zihin gerektiren bu sporda dağınık dikkatinizi nasıl toplayacağınızı öğreniyorsunuz. Her hatanın bir yumruğa mal olduğu boksta gerçekten odaklanmayı, beyninizi kontrol etmeyi öğreniyorsunuz.

3 - Zoru Başarmak

Dünyada boksun kondisyonu, psikolojisi ve patlayıcı kuvvetiyle eşleşebilecek çok az spor vardır.  Bir kere yumruk yiyince insan, vücudunun o kadar da kırılgan olmadığını anlıyor. Evet, bu Fight Club vari sözlerin arkasında son derece sağlam bir gerçek yatmakta aslında. Boks vücudunuzu güçlendirip sizi dayanıklı kılmasının yanında, hayatın sizi sokabileceği olası durumlara da sizi gerçekçi bir şekilde hazırlıyor. Ringde olduğunuz süre boyunca aldığınız darbelere rağmen tekrar tekrar atağa geçme zaruriyeti size günlük hayatta da olası zor durumlara karşı özgüven ve direnç pompalıyor. Çünkü boksta en kötü ne olabilir ki sorusunun cevabını somut olarak alıyorsunuz. İşte bu gerçeklik boksu güçlü bir cesaret ve özgüven kaynağı kılıyor. Herkes boksun ne kadar acılı olduğundan bahsederken, siz o acıyı mental olarak yeniyorsunuz. Rocky’nin de dediği gibi ne kadar sert vurduğun değil, ne kadar sert bir darbeye dayanabildiğin önemlidir. Boks gerçekten zorlu bir spordur ama zoru başarma hissi kesinlikle paha biçilemez.

4 - Sıkılaşma

ESPN’in anketlerine göre boks en çok atletizm gerektiren spor seçilmiştir. Daft Punk şarkısı gibi boks bizi daha sert, daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü yapar. Boksun kas kütlesini ciddi anlamda arttırdığı artık bilinen bir gerçek. Kas artışı derken aklınıza şekilsiz bir vücut büyümesi gelmesin , boks bütün vücudu çok dengeli bir şekilde çalıştırıyor. Yağ yakımı ve kas kütlesinin artışı da sonuç olarak sıkılaşma ve muhteşem bir vücuda yol açıyor. Ayrıca bu sıkı vücudu korumak da sanıldığı kadar zor değil. Boks diğer egzersizlere göre fazlasıyla eğlenceli hatta bağımlılık yapan bir spor dalı olduğu için vücudunuzun eski haline dönmesi gibi korkularınızı da haliyle ortadan kalkıyor.

5 - Artık Stres Sahibi Olmayacaksınız

Sizi ne bütün sıkıntılarınızın kum torbasının üzerinde dağılması kadar mutlu edebilir ki? Boks antrenmanı esnasında stres gibi çağın en büyük klişelerinden biri her attığınız yumrukla tarihe karışıyor. Son zamanlarda trend olan birçok kompleks stresle baş etme yoluna nazaran boks için gereken şeyler gayet basit ; boks ruhunuz. Spor zaten endorfin hormonuyla sizi günlük hayatın bütün yüklerinden kurtarırken gücünüzü sonuna kadar ortaya çıkarmak stresi hayatınızdan komple siliyor. Unutmayın ki antremana hangi sorunla giderseniz gidin ilk yumruğu yediğiniz an her şeyi unutuyorsunuz. Tüm antreman boyunca tüm stresinizi, gereksiz enerjinizi ve olumsuzlukları bünyenizden atıyorsunuz ve antremandan yorgun ama güçlü, yeni bir insan olarak çıkıyorsunuz.

6 - Kendini Korumak Şart

Sokakta, Metroda veya Metrobüste ne ile karşılaşacağımız hiç belli olmuyor. Bu yüzden her zaman antrenmanlı, bilinçli ve özgüven sahibi olmak gerekir. Cinsiyetiniz ne olursa olsun boks yapan bir insan kendini bilinçsiz bir kişinin karşısında tam anlamıyla lord gibi hisseder ve bu yüzden karşımıza çıkan zorbalara genelde güler geçeriz. Son çare olarak kendimizi kesin olarak korumamız gerektiğimizde ise pek fazla zorluk çekmeyiz. Bu güzel özgüven hissini yaşamak sizin de hakkınız !

7 - Dostluk ve Eğlence

Son olarak belirtmem gerekir ki boks ve diğer dövüş sporlarındaki salon dostluğu neredeyse hiçbir spor dalında yoktur. 5 dakika önce ringte birbirinizi dövdüğünüz arkadaşınızla maç sonrası sarılıp gülüşerek torbalara antrenmana geçtiğinizdeki dostluk hissi gerçekten anlatılmaz yaşanır denebilecek seviyelerde. Futbol ve Boks sporlarını yapmış biri olarak tekrar ediyorum, kesinlikle boks sporundaki dostluk futbolda bile yok !


0 Yorum

Yorum Yap

Bu konuda görüş belirtebilmek için Giriş Yap veya Üye Ol!